Wiele osób chce budować swój kapitał na przyszłość albo poprzez oszczędzanie, albo przez zwiększanie przychodów. Nie odkryję chyba Ameryki stwierdzeniem, że najlepiej skupić się na obu aspektach równocześnie. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że na początkowym etapie kariery lepiej skupić się na zwiększaniu zarobków niż na obcinaniu wydatków.

Moje doświadczenia

Sam jestem w gronie uprzywilejowanych osób pracujących w sektorze IT. Zarobki w tej branży są wysokie, szczególnie dla dobrze wykwalifikowanych specjalistów, ale jak wszędzie – nie ma nic za darmo. Pamiętam, jak około 15 lat temu postanowiłem się przekwalifikować na programistę (pracowałem wtedy jako inżynier). Nie było to łatwe. Mimo że miałem już jakąś wiedzę w tym zakresie, to poświęciłem mnóstwo czasu na doskonalenie moich umiejętności w tej dziedzinie, żeby się gdzieś zaczepić. Potem motywacja pozostała i szybko udało mi się wspiąć po szczeblach kariery. Zauważyłem, że to właśnie determinacja w dążeniu do kolejnych szczebli kariery i ambicja wyróżniały mnie na tle innych. Nie byłem jakimś geniuszem, a wielu innych miało podobne albo i lepsze umiejętności techniczne, jednak oni byli już 'syci’, nie chciało im się brać na siebie nowych obowiązków.

Mnie też to potem dopadło, wraz z narodzinami pierwszego dziecka. Zainspirowany wtedy książką Esencjalista postanowiłem okroić moje obowiązki zawodowe, zrezygnowałem ze stanowiska menedżera i skupiłem się na zadaniach technicznych. Było to o tyle dobre, że byłem już wtedy na wysokim, dobrze płatnym stanowisku i de facto mogłem robić mniej za tę samą stawkę. Co lepsze, mogłem skupić się na rzeczach, które mnie bardziej interesowały i uważałem je za bardziej perspektywiczne.

Rady dla młodych profesjonalistów

Jeżeli miałbym udzielić komuś rady w tym zakresie, to właśnie takiej – skup się na rozwoju kariery na początku, kiedy masz jeszcze więcej motywacji do działania, ambicji oraz czasu. Potem, jak pojawią się dzieci, albo jak już przywykniemy do otoczenia, będzie nam dużo trudniej zrobić jakiś ruch do przodu.

Oszczędzanie też jest ważne, ale jak zarabiamy nieco ponad minimalną, to nie liczmy na cud. Z takich zarobków bardzo trudno zbudować kapitał na przyszłość, tym bardziej jak po drodze pojawią się dzieci, konieczność zakupu domu, mieszkania czy samochodu.

Podsumowanie

Podsumowując, zarówno rozwój zawodowy, jak i oszczędzanie są kluczowe dla budowania kapitału na przyszłość. Warto jednak dostosować swoje podejście do etapu życia, w którym się znajdujemy. Na początku kariery może być bardziej opłacalne inwestowanie w rozwój zawodowy i zwiększanie zarobków, a w miarę stabilizacji finansowej – skoncentrowanie się na efektywnym oszczędzaniu i inwestowaniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *